معرفی شهرستان نور برای خرید و فروش ویلا

  
1398/5/6 1398/5/6   18 18    310 310  

تصویر خبر :

شهرستان ساحلی نور یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران می باشد که از لحاظ جغرافیایی از سمت شمال مجاور دریای مازندران و ساحل زیبای خزر و از سمت شرق به شهرستان آمل، از جنوب به استان تهران، از غرب به شهرستان نوشهر و شهرستان چالوس، از جنوب غرب به استان البرز و از شمال شرق به شهرستان ساحلی محمودآباد مجاور و متصل است. مردم شهرستان نور به زبان مازندرانی به گویش نوری صحبت می کنند. که البته می توان آن را از دسته گویش کجوری دانست. منطقه تاریخی و قدیمی کجور از شمال به دریای مازندران، از غرب به رود چالوس، از شرق به سولده(نور) و از جنوب به دره نور متصل و محدود می شود. این منطقه هم به همراه لنگا، تنکابن، کلارستاق، سختسر و هوسم بخشی از رویان قدیم که از نواحی غربی طبرستان محسوب می شده است، بوده که بعداً به نام رستمدار نام گرفت.

متن خبر :

 معرفی شهرستان نور برای خرید و فروش ویلا

شهرستان ساحلی نور از لحاظ جغرافیایی
شهرستان ساحلی نور یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران می باشد که از لحاظ جغرافیایی از سمت شمال مجاور دریای مازندران و ساحل زیبای خزر و از سمت شرق به شهرستان آمل، از جنوب به استان تهران، از غرب به شهرستان نوشهر و شهرستان چالوس، از جنوب غرب به استان البرز و از شمال شرق به شهرستان ساحلی محمودآباد مجاور و متصل است. مردم شهرستان نور به زبان مازندرانی به گویش نوری صحبت می کنند. که البته می توان آن را از دسته گویش کجوری دانست.
منطقه تاریخی و قدیمی کجور از شمال به دریای مازندران، از غرب به رود چالوس، از شرق به سولده(نور) و از جنوب به دره نور متصل و محدود می شود. این منطقه هم به همراه لنگا، تنکابن، کلارستاق، سختسر و هوسم بخشی از رویان قدیم که از نواحی غربی طبرستان محسوب می شده است، بوده که بعداً به نام رستمدار نام گرفت.
شهرستان ساحلی نور از لحاظ تقسیمات استانی کشوری
شهرستان نور در سالهای گذشته با نام قدیمی خود یعنی سولده بخشی از شهرستان آمل بوده است و پس از جدا شدن از شهرستان آمل خود به سه بخش مرکزی، بلده و چمستان تقسیم گردید. بخش مرکزی شهرستان نور شامل سه شهر نور ( مرکز شهرستان)، شهر رویان( علمده) و ایزدشهر می باشد. و مهمترین روستاهای  آن می توان عباسا،تاشکوه،لاویج و سلیاکتی را نام برد. و همچنین در راستای تصویب طرح جامع نور توسط شورای عالی معماری وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر منطقه بزرگ، جذاب و توریستی رستم رود هم قسمتی از شهر نور محسوب می‌شود . بخش چمستان به مرکزیت شهری به همین نام در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور و در مجاورت شهرستان آمل قرار دارد. بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس است.
تاریخچه شهرستان نور
شهرستان نور در گذشته های دور متشکل از چهار ناحیه شهری به نام های: ناتل، بلده، تمیشان و ماهان بوده که در آن زمان نام نخست این شهرستان رستمدار بوده، که این نام به خاطر شغل اصلی و قالب مردم آن نواحی که ماهیگیری بوده و با قایق به ماهیگیری می پرداختند،  برای آن منطقه انتخاب و تلقی می گشت. در دوره های جدید و در کشفیات نوین باستان شناسی در این شهر ساحلی آثاری از سلسله ی اشکانیان پیدا و نمایان گشت. در گذشته در تاریخ شهرستان نور به همراه شهرستان نوشهرو شهرستان چالوس، منطقه یا ایالت کهن رویان را تشکیل می دادند که گاهگداری از غرب مرز آن تا هوسم (شهرستان فعلی رودسر در گیلان) ادامه داشت. این شهرستان در غرب استان واقع شده و مرکز اصلی آن شهر نور است. نور یکی از کهن ترین نواحی شهرنشین استان مازندران (طبرستان سابق) بوده که در تاریخ رستمدار نام داشنه است. پایتخت قسمت ساحلی حکومت رویان، تیمشه بوده است که هم اکنون بنای اصلی شهرستان نور بر روی آن قرار گرفته است. نام دیگر قدیمی شهر نور که همچنان گاهی توسط برخی از ساکنان فعلی آن به کار برده می شود سولده است و علت نامگذاری فعلی آن یعنی نور به خاطر رودخانه نور بوده که از کوه های البرز سرچشمه می گیرد.
برخی از مکان های گردشگری و توریستی شهرستان نور
شهرستان ساحلی نور یکی زیباترین و جذاب ترین شهرهای ساحلی استان مازندران می باشد که دارای مکان های بسیار دلربا و وصف ناشدنی برای اقامت توریست ها و خرید و فروش ویلاهای لاکچری برای مهاجرین و متقاضیان می باشد. چه بسا که این شهر ساحلی زیبای شمالی از سمت جنوب از طریق جاده بی نظیر کندوان و قله دماوند به استان تهران متصل و محدود می شود که خود بر جذابیت سفر به این شهر ساحلی میافزاید. یکی از دلایل عمده هجوم شهرنشین ها در کلان شهر ها برای خرید ویلای ساحلی در این منطقه همین جذابیت های وصف ناشدنی و بی نظیر آن می باشد. نور به عنوان یکی از قدیمی ترین نواحی شهرنشین طبرستان دارای طبیعت و جاذبه های گردشگری بسیاری همچون دریاچه الیمالات، پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان، خانه نیما یوشیج در یوش بلده، آبشار آب پری در رویان، سواحل زیبای رویان، نور، رستم رود و ایزدشهر، شاه بالو آهودشت و .... می باشد.که در ذیل لیست  اکثر مکان های گردشگری این شهر ساحلی زیبا را معرفی می کنیم:
آبشار آب پری رویان
ناتل
قلعه پولاد بلده
جنگل افراسن روستای سرکاج
شاه بالو آهودشت
روستای کوهستانی داری چشمه کرسی(نور)
قلعه کجور
روستای انارجار
تالاب های رستم رود
آب گرم و جنگل لاویج
دریاچه الیمالات
آبشار سیسنگان
آبشار ونوش
آبشار حرام او
پارک جنگلی کشپل
منطقه ییلاقی دونکوه( دینکوه) دارای چشمه های اب سرد و جنگل و کوه
سواحل رویان، نور، رستم رود و ایزدشهر
پارک جنگلی نور بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه با مساحت حدود 4000 هکتار با تنوع گونه های گیاهی
کوه سور دار و جنگل پایین کاج مغانده
بقعه سلطان احمد
کوه لوس
روستای تاریخی کالج و ...
معرفی چند مکان از مکان های نام برده شده
جنگل و آب گرم لاویج
جنگل و چشمه های آب گرم لاویج همچون دیگر چشمه های آب گرم موجود در طبیعت زیبای کشورمان،  برای درمان و التیام دردهای مفصلی و برخی از مشکلات پوستی بسیار مورد بازدید قرار گرفته و مفید خواهد بود. به همین دلیل سالانه بسیاری از مردم برای تسکین دردهای همچون پادرد، کمردرد و برخی دیگر از مشکلات مفصلی و پوستی شان به این چشمه رجوع می کنند. چشمه ی آبگرم لاویج علاوه بر التیام بخش بودن دردهای این چنینی به دلیل قرار گرفتن در جنگل و طبیعت بسیار زیبا و چشم نواز هم مورد استقبال مسافران و گردشگران قرار می گیرد. این جنگل و چشمه بی نظیر در روستای زیبای لاویج که در مجاورات جنگل ها و کوههای زیبای البرز قرار گرفته ، واقع شده است. 
منطقه جغرافیایی این روستا
روستای لاویج در دامنه رشته کوههای البرز در استان مازندران در 18 کیلومتری جنوب شهر زیبای چمستان قرار گرفته است.و به دلیل آب و هوا و طبیعت وصف نشدنی خویش بین روستاهای چمستان، شهرت فراوانی پیدا کرده است.آب و هوای این روستا حتی در فصل تابستان هم خنک و روح نواز می باشد. این روستا حدود ده هزار نفر جمعیت دارد که در برخی فصلها همچون تابستان این جمعیت بیشتر هم می شود.
مهترین دلیلی که به این روستا سفر کنیم چیست؟
یکی از دلایل عمده سفر مردم به روستای لاویج چشمه آبگرم آن می باشد. زیرا بسیاری از مردم ما معتقدند که این چشمه های آب گرم  به خاطر داشتن املاح معدنی و خواص گوگردی در درمان بسیاری از بیماری های پوستی تاثیرگذار خواهد بود.
در مسیر رفتن به روستای لاویج از چمستان با جنگل های زیبای کشپل روبه رو خواهید شد که با انبوهی از درختان زیبا که در هر فصل از سال به شیوه ای فریبنده و زیبا دلربایی می کنند.در فصل بهار و تابستان با شکوفه های سفید خویش و سرسبزی شگفت انگیزشان ودر فصل پاییز با رنگ های متنوع و بی نظیر که طیف عجیبی از رنگ های زرد و نارنجی خواهد بود مناظری دیدنی و لذت بخش ایجاد می کنند.
زمان سفر به این روستا
بهترین فصل برای سفر در این منطقه علاوه بر بهار و تابستان، فصل پاییز هم می باشد چرا که رفتن به چشمه های آبگرم در هوای خنک پاییزی با وجود جنگلهای هزار رنگ دلنواز در مسیر، دلیل و اشتیاق را برای سفر دو چندان برابر می کنند.
مردم در این روستا به دامداری، تولید عسل های بسیار مرغوب و تولید محصولات لبنی بسیار مرغوب مانند کره، ماست وشیر محلی و... مشغول هستند، علاوه بر این فعالیتها بخاطر موقعیت توریستی منطقه، پرداختن به خدمات گردشگری هم یکی دیگر از راههای کسب وکار در این روستای زیبا همچون بهشت می باشد.
برای اقامت در این روستا چه کنیم؟
اگر قصد ماندن در روستای لاویج را داشته باشید هیچ مشکلی وجود ندارد در این روستا خانه های محلی و روستایی زیادی وجود دارد که روستاییان به مسافران اجاره می دهند. و می توانید به راحتی آنها را اجاره و در آن با خانواده خویش اقامت کنید و همچنین در کنار چشمه آبگرم سوییت های فراوانی برای اجاره وجود دارد و گزینه ویلاهای اجاره ای در شمال یکی دیگر از گزینه های قابل استفاده در این منطقه می باشد. و همچنین می توانید از این روستا به شهر ساحلی نور و دیگر شهرهای ساحلی شمال هم بروید و از زیباهای سواحل دریای خزر هم بهره مند شوید.
راه های رسیدن به روستای لاویج
دو راه برای رسیدن به روستای لاویج و جنگل زیبای آن وجود دارد. یکی از این راه ها محور هراز و دیگری جاده چالوس می باشد. از محور هراز- آمل باید به شهر چمستان برسید، این روستا در 18 کیلومتری چمستان قرار گرفته است و پس از آن از  سمت غرب چمستان به طرف تابلو جنگل کشپل یا جنگل لاویج حرکت کنید. و اگر هم از جاده چالوس می روید باید به شهرستان نور برسید و از آنجا یعنی نور تا لاویج 25 کیلومتر فاصله هست که پس از طی آن  به این روستای بی نظیر می رسید.
آبشار حرام او
در ادامه جنگل زیبای لاویج دیدنی های جذاب بسیار قرار گرفته که یکی از این جاذبه ها آبشار حرام او می باشد. که حیف است تا جنگل لاویج برویم وبه آبشار حرام او سر نزنیم.آبشار حرام او در 25 کیلومتری جاده زیبای ییلاقی نور- بلده در استان سرسبز مازندران یا همان جاده آب پری و در کنار آن قرار گرفته است.علت نام گذاری این آبشار به این دلیل است که آب این آبشار از جایی سرازیر می گردد که حرم امام زاده ای در آن دفن شده است و همچنین او هم که نام محلی آب می باشد که در مجموع این آبشار را به آبشار حرام او مشهور و نام گذاری کرده و مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. ارتفاع این آبشار 15 متر می باشد.بسیاری از روستاییان این منطقه معتقدند که آب این آبشار خواص درمانی دارد و به همین علت بسیاری از آنهارا  با قمقه های خویش در حال پر کردن از آب این آبشار خواهید دید.
دریاچه الیمالات 
دریاچه الیمالات به نگین مازندران معروف است. این دریاچه در 28 کیلومتری روستای لاویج و در شهرستان  نور در استان مازندران واقع شده است بعد از حدودا 8 کیلومتر رانندگی در جاده نور- چمستان باید به سمت فرعی حرکت کنیم تا به دریاچه برسیم. و همچنین می توانیم از جاده هراز وارد آمل شویم و سپس از کمربندی آمل وارد چمستان شویم و از جاده چمستان- نور به سمت شهرستان نور حرکت کنیم حدودا 40 تا 45 دقیقه بعد از یک مسیر فرعی قبل از شهرستان نور وارد مسیر دریاچه می شویم.برای رسیدن به دریاچه مبلغی را بعنوان ورودی دریافت می کنند که مبلغ زیادی نیست که پس ازپارک ماشین حدود 5 دقیقه پیاده روی داریم ، تا به یک پل می رسیم که روی این پل هم می شود عکسهای زیبایی انداخت. در واقع از آنجایی که ماشین را پارک کردید تا دریاچه حدود سه کیلومتر راه داریم.
در این دریاچه می توان سوار قایق های اجاره ای شد و تا وسط های دریاچه با قایق ها پاروزنان برویم. گاهی اوقات کف زیبای دریاچه با صاف و شفاف بودن آسمان مشخص و بسیار زیباست و می توان کف دریاچه که شامل سنگ های درشت هست را ببینیم و در صورت نشستن مه  روی سطح آب، صورتمان را نمناک می کند که بسیار لذت بخش خواهد بود.
نزدیکی این دریاچه به تهران در فاصله 270 کیلومنری که حدودا 4 ساعت زمان خواهد برد و همچنین زیبای وصف ناپذیر خود دریاچه و مسیر رسیدن به آن که شامل جنگل زیبای کشپل هم خواهد بود دلایل عمده شلوغی این دریاچه و استقبال بسیار زیاد تهرانیها از این مکان زیبا می باشد.
برخی از روستاهای دیدنی نزدیک به این دریاچه روستای جوربند و روستای میرخمند می باشد. جوربند یکی از روستاهای توریستی گردشگری نزدیک به الیمالات می باشد که حدود نیم ساعت با دریاچه فاصله دارد و به خاطر داشتن دریاچه مصنوعی و پارک های جنگلی زیبایش بسیار معروف و مورد بازدید قرار می گیرد. و بسیاری از گردشگران تهرانی و کلان شهرهای دیگر مانند اصفهان در این روستا ویلاهای زیبایی ساخته اند. و یکی از جاهای پر طرفدار برای ساخت ویلا و خرید و فروش ویلا در شمال محسوب می شود.
روستای ییلاقی میرخمند در حوالی چمستان به دلیل مجاورتش از سه طرف به کوه و یک طرف به دره دارای هوای ییلاقی بسیار خنکی می باشد که در تابستان به عنوان یک منطقه ییلاقی بسیار خوش آب و هوا برای بومیان و مسافران محسوب می گردد و همچنین دارای چشمه های فصلی زیاد و درختان میوه بسیاری می باشد.
 

 بازگشت